Liturghia absolventului

Viața parohiei Mai 18, 2012

Liturghia absolventului

În data de 18 mai 2012 la Mănăstirea Vorona ,a fost săvârşită  Sfânta Liturghie pentru absolvenţii clasei a XII –a şi a XIII –a de la Grupul Şcolar ,,Ştefan cel Mare şi Sfânt” Vorona.   Slujba a fost oficiată pe lângă preotul de la mănăstire, pr. Arsenie Mărgineanu, şi  de preoţi din satele care au elevi la această Şcoală: pr.Andrei Bucşă - Poiana-Vorona, pr. Costan Dumitru – Chiscovata, pr. Ionuţ Simionică – Mesteacăn, pr. Olivian Sandu – Vorona Mare şi pr. Silviu Petrovici –Vorona Teodoru şi profesor de religie al elevilor, iar răspunsurile la stană au fost date de elevi . Alături de absolvenţi  a participat şi diriginţii claselor. După slujbă elevilor li s-a citit rugăciunea de dezlegare a păcatelor şi luminarea minţii pentru a primi ajutorul lui Dumnezeu la examenul de Bacalaureat , au ascultat cuvântul de învăţătură al pr. Olivian Sandu şi au primit iconiţe spre aducerea aminte a acestui moment. Dorim ca această acţiune să devină o tradiţie la Vorona.