Înălţarea Domnului Pomenirea Eroilor Neamului

Viața parohiei Mai 25, 2012

Elevi tineri si bătrâni la Crucea EroilorÎn fiecare an de sărbătoarea Înălţării Domnului, în Parohia Poiana -Vorona au loc manifestări prin care ne aducem aminte de eroii martiri ai neamului nostru. Şi anul acesta ne-am pomenit eroii într-un mod deosebit. După săvârşirea Sfintei Liturghii am mers in parcul Troiţei unde după ce elevii Şcolii Poiana au depus coroane de flori la Crucea Eroilor, ridicată prin grija şi contribuţia familiei Roşu Margareta cu fiii ei, am rostit o rugăciune de binecuvântare a lucrărilor ce s-au făcut in ultima perioadă. A urmat apoi slujba parastasului pentru cei adormiţi şi în mod special pentru EROI, iar la final toţi participanţii au mers la cantina socială a parohiei unde au participat la o agapă creştină oferită de familiile Scutelnicu Neculai şi Şchiopu Dumitru.