(Video) Sfințire de biserică în Eparhia Hușilor

21 Mai 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Zi de mare sărbătoare la una din cele mai reprezentative mănăstiri din eparhia Hușilor, Mănăstirea de lângă Movila lui Burcel: duminică,  21 mai 2017, a fost sfințită biserica din incintă, cu hramul Sfântul Voievod Ștefan cel Mare.

Slujba de târnosire, urmată de Sfânta Liturghie, a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, împreună cu Înaltpreasfinţitul Părinte Petru, Arhiepiscopul Chişinăului, Mitropolitul Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor,  Înaltpreasfinţitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului şi Bacăului, Preasfinţitul Părinte Corneliu, Episcopul Huşilor și Preasfinţitul Părinte Antonie de Orhei, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Chişinăului, înconjurați de un sobor impresionant de preoți și diaconi.

După Sfânta Liturghie, credincioșii s-au bucurat de cuvântul de învățătură rostit de către Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Teofan.

De asemenea, Preasfinţitul Părinte Corneliu a ținut o scurtă cuvântare.

La final, Arhimandritul Ştefan Guşă, stareţul Mănăstirii Sfântul Voievod Ștefan cel Mare a primit Crucea Moldavă pentru eforturile depuse la ridicarea lăcașului de cult.